Evropská Amazonka 1/ – Donaueschingen – Beuron

Začátkem května jsem vyrazil na svůj plánovaný trek, okolo řeky Dunaj. Moje cesta začala v Německu a i přes špatné počasí, které trvalo několik  dní, to byl moc zajímavý začátek.

Můj trek okolo Dunaje začíná cestou nočním autobusem z Prahy do Švýcarska. Ráno se po noční jízdě probouzím v Curychu, odkud mi jede vlak do Německa, do města Donaueschingen.

Po východu z vlakového nádraží mířím do nejbližšího supermarketu (abych dokoupil poslední zásoby) a  pak už mířím do centra města. V centru míjím kostel sv. Jana (St. Johann) a vedle něj tzv. Pramen Dunaje.

Pramen Dunaje 

Toto místo není vlastně pravým pramenem řeky. Místo za pramen označili římští vojáci, kteří byli pověřeni najít začátek Dunaje. Protože se jim však nechtělo jít dále (do zarostlých lesů Schwarzwaldu), tak za pramen řeky označili zdejší zřídlo minerální vody.

Skutečný pramen (neboli začátek Dunaje) je však někde jinde. Je to místo kousek za městem. Místo, kde najdeme soutok dvou říček Breg a Brigach.

Soutokem těchto dvou říček vzniká řeka Dunaj. Toto místo se dá tedy označit za pramen řeky. Místo, odkud se měří celá délka řeky – až k Černému moři.

Protože jsem do Donaueschingen přijel až později odpoledne, tak se zde moc nezdržuji a vyrážím na cestu.

Propadání Dunaje

je geologická zvláštnost, kterou najdeme cca 30 km od pramene řeky. Voda z řeky zde na několika místech prosakuje pod povrch země a přes krasové jeskyně teče o několik kilometrů dál. Na jaře to není tak moc poznat, ale voda zde na povrchu není i přes 200 dnů v roce (hlavně v létě).

Tuttlingen je velké okresní město a jeho středem prochází Dunajská stezka. Jelikož jsem byl totálně promoklý/promrzlý (po předchozí noci ve stanu), tak jsem si zde našel moc pěkný hotel na noc, abych se usušil.

Přestože i okolí místa spadají do Přírodního parku Horní Dunaj, tak pro mě samotným vstupem do parku se skalami a úžasným tichem bylo až město Mühlheim an der Donau.

Přírodní park horní Dunaj

se nachází v jižním Bádensku-Württembersku a zahrnuje velkou část okolních krajů. Park byl založen 5. prosince 1980 a je jedním ze sedmi přírodních parků v Bádensku-Württembersku.

Celkově přírodní park zahrnuje 56 obcí ve 4 okresech a sídlí zde přibližně 120 000 lidí. Díky značné rozloze parku není osídlení až tak velké a člověk na treku (jako já) si tu užije pěkný klid v přírodě.

Po cca 66 km (od pramene) vidím obec Beuron. Tu jsem zahlédl už z dálky a to zejména díky nádhernému benediktinskému arciopatství.

Kousek za obcí Beuron jsem si pak našel místo na přespání, kde také končím svůj čtvrtý den na cestě. Zatím jsem toho moc neušel (plán byl ujít víc), ale bohužel všechny čtyři dny pořád prší a tak to snad doženu později.

Detailní mapa (klikni):      https://mapy.cz/s/3vu4U

Zdroj: Mapy.cz

Pokud se Ti článek líbí,budu rád za sdílení, sledování a u dalšího pokračování se těším – ahoj 🙂

Více informací k místům najdete také zde:

Donaueschingen

Řeka Dunaj

Propadání Dunaje

Město Tuttlingen

Přírodní park Horní Dunaj

Pokud se ti článek líbí, budu rád za komentář, sdílení a nebo odběr 

Jestliže máš nějaký dotaz k výletu, napiš mi ho do komentáře a já se budu snažit co nejdříve odpovědět.

Zatím ahoj a Těším se opět u dalšího výletu…

 

 

47.95215238.4979461

2 komentáře

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..