Hrad Buchlov

Na Východní Moravě najdeme jeden z nejmohutnějších královských hradů, který je plný vzácných sbírek a pyšní se tím, že nebyl nikdy dobyt.

Výlet na hrad Buchlov, začneme od autobusové zastávky – Buchlovice, hrad Buchlov rozc.

Od ní se vydáme (po zelené turistické stezce) k jednomu z nejvyšších vrcholků Chřibů, který má nadmořskou výšku 509 metrů a na jehož vrcholu stojí stejnojmenný hrad.

Hrad Buchlov

je královský hrad, který byl postaven na strategickém místě v Chřibech. Byl vybudován v první polovině 13. století a až do roku 1511 byl majetkem krále. Původně strohý gotický hrad se několikrát přestavěl a to až do současného renezančního podoby.

Hrad má celkem tři nádvoří. Na první a druhé nádvoří se dostanete bez průvodce, avšak na to třetí až jako součást prohlídky.

Na druhém nádvoří najdete výstavní galerii, vinárnu, restauraci a prodejnu suvenýrů.

Hrad Buchlov nabízí mnoho prohlídkových okruhů, mezi které patří i okruh pro děti a nebo okruh vyhlídka do kraje (z 35 metrů vysoké věže). Já si vybral okruh: Buchlov v proměnách času, který vám během 90 minut ukáže úplně vše z hradu.

Během prohlídky uvidíte nově otevřený taneční sál, zbrojnici, knihovnu, velký rytířský sál, kapli a jiné gotické, renesanční prostory.

Fascinující jsou cestovatelské a přírodní sbírky Leopolda a Bedřicha Berchtoldových.

Najdete zde i egyptskou mumii.

Dominantou hradu je bezpochyby 35 metrů vysoká čtvercová věž s otevřenou vyhlídkou. Z ní se vám naskytne nádherný výhled na Chřiby, Dolnomoravský úval, Kapli sv. Barbory a nedaleké Buchlovice.

Po prohlídce hradu, se vydáme směrem k nedalekému vrchu Modla (Barborka), kde dříve stávalo keltské hradiště.

V roce 1672 byla na vrcholu vystavěna Kaple sv. Barbory, která sloužila jako rodinná hrobka Petřvaldů a Berchtoldů. Kaple je v letních měsících přístupná veřejnosti.

Zde u kaple náš výlet končí. Pokračovat budeme v příštím článku: Zámek Buchlovice, který je s Hradem Buchlov spojen díky rodině Petřvaldů a Berchtoldů.

Babky-Ťapky

Na tomto výletě, jsem měl čest poznat úžasný spolek děvčat, který si říká Babky-Ťapky. Děvčata pocházejí z Kojetína a každou možnou sobotu podnikají různé turistické výlety do okolí. Jejich výlety organizuje tzv.královna, která zajišťuje vše potřebné pro výlet – mapu, spojení atd.  Děvčata se mi také svěřila, že jejich výlety podléhají třem pravidlům. Výlet musí být bez chlapů, dětí a neměl by být moc náročný 🙂
Jelikož jsem děvčata v okolí Buchlovic potkával celý den, tak mohu říci, že dlouho jsem nepoznal tak veselou partu. Moc jim přeji, aby ve výletech pokračovali co nejdéle a doufám, že až budu v jejich věku budu také tak akční 🙂

Detailní mapa (klikni):       https://mapy.cz/s/38U8j

Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet:

  • jízdné celkem: vlak Praha – Staré město u Uh.Hradiště (zpáteční IN25 – 518,- ) Bus (zpáteční 46,-)
  • vstupné celkem: vstupné celkem (170,-)
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: výlet pokračuje článkem: Zámek Buchlovice

Více informací najdete také zde:

Hrad Buchlov

Kaple sv. Barbory

Městys Buchlovice

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení a nebo odběr 

Jestliže máte nějaký dotaz k výletu, napište mi ho do komentáře a já se budu snažit co nejdříve odpovědět.

Zatím ahoj a Těším se opět u dalšího výletu…

49.107353617.3110106

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..