Zámek Lednice

Obdivujte zámecké exteriéry, interiéry, francouzskou zahradu a nebo Tropický skleník. To vše uvidíte na tomto zámku, který sloužil rodu Lichtenštejnů jako reprezentační letní sídlo. 

Výlet na zámek Lednice, začneme na Zámeckém náměstí ve stejnojmenné obci (Lednice).
Na náměstí se nachází zastávka autobusu, informační centrum, obecní úřad a i novogotická kašna z druhé poloviny 19. století.

Z náměstí je to pak jen pár metrů pěšky do areálu zámku.

Zámek Lednice

je novogotický zámek, který najdeme v Lednicko-valtickém areálu, který je od roku 1996 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci v polovině 19. století. Lednické panství získali v roce 1322 Lichtenštejnové. Tento rod měl panství v držení téměř 700 let (z menší přestávkou) a to až do roku 1945.

K zámku patří i jízdárna (konírna), která v dnešní době slouží jako multifunkční centrum. Prostory jsou určeny pro vzdělávací a kulturní aktivity.

Vedle zámku leží i francouzská zahrada, která je plná květinových záhonů a soch. V zahradě stojí i Benátská kašna a Skleník (o skleníku víc, ale až po prohlídce interierů zámku).

Jednou z nejzajímavějších místností zámku je vstupní hala, jíž vévodí vyřezávané dřevěné schodiště zabudované jen do zdi a obrovský mosazný lustr se 116 rameny.

Zámek nabízí 3 prohlídkové okruhy – 1) Reprezentační sály (základní okruh), 2) Soukromé apartmány, 3) Dětské pokoje a Muzeum loutek.

Zámecký skleník 

je jeden z dalších okruhů zámku. Skleník měří na délku 92 metrů, na šířku 13 metrů a je vysoký 7,5 metru. Byl postaven v letech 1843 až 1845. Na jeho výstavbu byli použity moderní materiály (na tu dobu) , jako jsou ocel, hliník a sklo.

Zahradníci tehdy putovali napříč Jižní Amerikou, aby sesbírali vhodná semena tropické a subtropické vegetace, která by se skleníku udělala chloubu Lichtenštejnského panství.

Musím se přiznat, že prvně jsem chtěl prohlídku skleníku vynechat, ale nakonec jsem byl rád, že jsem to neudělal. Je to parádní zpestření klasických prohlídek a stojí to za to.

Prohlídku zámku, jízdárny, francouzské zahrady a skleníku máme za sebou. To však není vše co je zde k vidění. Nyní nás čeká rozsáhlý venkovní Lednicko-valtický areál, ale o tom až v dalším článku .

Detailní mapa (klikni):         https://mapy.cz/s/32IQu

Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet:

  • jízdné celkem: vlak Praha-Břeclav (RegioJet – zpáteční 412,-), autobus Břeclav-Lednice (tam i zpět 40,-)
  • vstupné celkem: zámek – první okruh (190,-), Skleník (80,-)
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: pokud sem vyrazíte například od Prahy (jako já), doporučuji si v okolí najít nějaké ubytování a zůstat zde aspoň 2-3 noci nebo víkend. Proč?? je tady toho opravdu mnoho k vidění a stojí to za to 🙂
  • pokračování: výlet bude pokračovat dalším článkem – Lednicko-valtický areál

Více informací najdete také zde:

Zámek Lednice

Obec Lednice

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i email odběr 

Těším se na vás příště u dalšího výletu…

48.801720316.8029983

3 komentáře

  1. Pingback: Lednicko-valtický areál – 2/2 – michalVyletak.cz

  2. Michale, nádhera.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..