Svatý Jan pod Skalou

Vydejte se se mnou na mohutnou Svatojanskou skalní stěnu v Českém krasu. Ke které půjdeme po červené turistické cestě Vojty Náprstka.

Dnešní výlet začneme u vlakového nádraží v Berouně, odkud vyrazíme po červené stezce – tzv. Cestě Vojty Náprstka – ta vznikla v roce 1889 a pojmenována byla po svém zakladateli. Celá trasa vede z Berouna do Karlštejna (kde až nedojdeme), ale projdeme její vetší část.

Kousek za nádražím přejdeme po mostě přes řeku Berounku, okolo místní nemocnice a pomalým stoupáním dorazíme pod vrchol kopce Herinky.

Na rozcestí pod kopcem Herinky najdeme chráněný Dub, přístřešek a kamenný obelisk.

Po 1.2 km od rozcestí Dub na Herinkách, dorazíme ke Kapli sv. Maxmiliána – kterou nechal postavit Judr. Maxmilián Berger.

Svatý Jan pod Skalou

je obec kousek za Prahou, která leží v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Poutník svatý Ivan se zde podle pověsti usadil v polovině 9. století a počátky zdejšího kláštera se pak datují až od poloviny století jedenáctého. Celý klášter byl pak dostaven roku 1731 a v jeho prostorách dnes sídlí vyšší pedagogická škola.

Od kláštera budeme (po červené) dále pokračovat až k vyhlídce u kříže. Tento úsek cesty (1.1 km) je náročnější a vede strmým stoupáním.

Cestou projdeme okolo – Kaple Povýšení sv. Kříže, která zde byla postavena v roce 1714.

Svatojánská skalní stěna

je nepřehlédnutelný skalní masiv s výškou stěny až 210 metrů. Jedná se tak o nejmohutnější skalní výchoz v Českém krasu. Na jeho vrcholu je umístěna vyhlídková plošina, dřevěný kříž i lavička. Vyhlídu do okolí si můžete vychutnat skoro z celého vrcholu masivu – ale je třeba dbát opatrnosti.

Z vyhlídky se vám naskytne pohled na obec Svatý Jan pod Skallou, Klášter benediktinů, Kapli povýšení sv. Kříže a údolí potoka Loděnice.

Zpět se můžete vrátit stejnou cestou (po červené), autobusem od kláštera a nebo můžete pokračovat dále jako já. O tom však až v dalším článku – Solvayovy lomy a okolí.

Detailní mapa (klikni):          https://mapy.cz/s/2VrfE

Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet:

  • jízdné celkem:vlak Praha – Beroun (zpáteční In25 – 98,-)
  • vstupné celkem:Možnost prohlídky jeskyně sv. Ivana (bohužel bylo zavřeno když jsem šel kolem), vyhlídka – zdarma,
  • strava:jídlo a pití z domova

Více informací najdete také zde:

Svatý Jan pod Skalou

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i email odběr 

Těším se příště u dalšího výletu…

49.968911314.133172

One Comment

  1. Pingback: Solvayovy lomy a okolí – michalVyletak.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..