NS Svatojánské proudy

Projděme se spolu, v prvních jarních dnech, po hlubokém skalním údolí, kde se nachází 10 km naučná stezka, která i za deště nadchne snad skoro každého.

Svatojánské proudy

jsou úsek na řece Vltavě mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Řeka zde protéká hlubokým skalním údolím, kde dříve byli velice silné peřeje. Po výstavbě Štěchovické přehrady se však peřeje uklidnili a nyní je zde jen klidná hladina. V 17.století byla odstřelena část voraři obávaného skaliska a na jeho zbytku byl postaven Ferdinandův sloup, pojmenovaný podle císaře, který odstřel nařídil.

Roku 1722 byla poblíž Ferdinandova sloupu pak postavena i socha sv. Jana Nepomuckého, podle kterého byla zdejší oblast pojmenována.

V okolí romantického kaňonu je postaveno i několik trampských osad. První z nich je osada Svatojánské proudy– která byla založena roku 1910.

Stezka je středně náročná a pro cyklisty se nedoporučuje.

Ztracenka

neboli Ztracená naděje, je druhá osada na stezce Svatojánské proudy, která zde vznikla roku 1918. Pro založení osady zde bylo perfektní místo, protože řeka Vltava zde (pod Mravenčí skálou) vytvořila parádní písčitou pláž obklopenou lesy. Osada nese jméno podle filmové kovbojky The Valey of Lost Hope – Údolí ztracené naděje.

V roce 1944 pak bylo toto místo zatopeno Štěchovickou přehradou, avšak osada byla po té znovu vybudována na skále o něco výše. Z původní osady se zde dochoval Totem– který je k vidění na Mravenčí skále.

Historická informační tabule.

Hráz vodního díla Štěchovicebyla postavena v letech 1938 – 1944. Přehrada slouží převážně jako vodní elektrárna a její součástí je i plavební komora.

Od hráze je to pak kousek do Štěchovic. Zde cestou mineme Kostel sv. Jana Nepomuckého, který rozhodně stojí za návštěvu.

Po prohlídce kostela se vydáme na autobusovou zastávku, odkud pak se dostaneme přímým spojem do Prahy.

Detailní mapa (klikni):    https://mapy.cz/s/2JsLN

Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet: 

  • jízdné celkem: Praha – Rabyně, hl.přístav (46,-), Štěchovice – Praha (40,-)
  • vstupné celkem: zdarma
  • strava: jídlo a pití z domova

Více informací najdete také zde:

Svatojánské proudy

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu….

49.840498514.4445582

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..