Město Tábor a okolí – 1/3

Navštivte druhý největší gotický sál v zemi a nebo zdolejte 200 schodů až k vrcholu kostelní věže. Zdejší historické centrum města a jeho okolí, vám bezpochyby nabídne spoustu zážitků.

Za dnešním výletem vyrazíme do města v Jihočeském kraji a to konkrétně do města Tábora a jeho okolí.

Tábor je po Českých Budějovicích druhým největším městem v kraji, ve kterém žije okolo 35. tisíc obyvatel. Historické centrum města leží nad řekou Lužnicí, která protéká pod jeho hradbami. Město vešlo ve známost hlavně díky své Husitské historii a tak je zde toho mnoho k vidění.

Od vlakového nádraží se vydáme směrem do centra města a to na Žižkovo náměstí.
Na náměstí najdeme pomník slavného vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, který je otočen zády k dominantě města, zdejšímu kostelu.

Kostel Proměnění Páně

je chrám postavený v 15. a 16. století v gotickém slohu. Interiér kostela byl v době mé návštěvy v rekonstrukci, což mi ale ani tak nevadilo. Mým cílem totiž než samotný kostel je jeho zdejší Vyhlídková věž. Věž je vysoká cca 73 metrů a k jejímu vrcholu vede 200 strmých schodů.

Pokud se však jako já odhodláte k jejich zdolání, naskytne se vám nádherný výhled na Žižkovo náměstí, Starou radnici, rybník Jordán a široké okolí.

Kousek od vyhlídkové věže leží budova Staré radnice, která zde byla dostavěna v roce 1521.
Od roku 1960 již však radnice neslouží svému původnímu účelu (stává se z ní muzeum).

Jelikož mám muzea rád (a doba Husitská mě zajímá) mířím tedy na prohlídku.

Husitské muzeum

nabízí expozici Husité, kde se dostanete do doby vojevůdce Jana Žižky z Trocnova a Mistra Jana Husa. V deseti sálech si prohlédnete příběh husitství– jako jsou prameny revoluce, husitské válečnictví, vojevůdce, hledání krále a nebo i model města

V prvním patře si pak můžete prohlédnout druhý největší gotický sálv zemi, který za svou dnešní podobu vděčí i architektu Josefu Niklasovi. V současné době se v sále pořádají různé společenské akce, výstavy atd.

Jako další můžete v Muzeu navštívit Chodby středového podzemí, které vás zavedou do propojených sklepu pod náměstím, ze kterých pak vyjdete v domě č.6. V podzemí jsem již bohužel nefotil, ale prohlídku vám mohu jen doporučit 🙂

Prohlídkou muzea máme za sebou, ale tím náš výlet do Tábora a okolí nekončí. Je zde toho ještě mnoho k vidění, ale o tom až v dalším článku.

Detailní mapa (klikni):    https://mapy.cz/s/2FArE

(Zdroj: Mapy.cz)

Náklady na výlet:

  • jízdné celkem: (vlakem Praha – Sezimovo Ústí – In25) –  zpáteční – 222,-
  • vstupné: na vyhlídkovou věž kostela (50,-), Husitské muzeum: (expozice husité-70,-), gotický sál (30,-), středověké podzemí (60,-) – Doporučuji ale kombinace všeho za 120,-
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: výlet byl kombinován ještě s výletem: Město Tábor a okolí – 3/3Město Tábor a okolí 2/3

Více informací najdete také zde:

Město Tábor

Husitské muzeum

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu…