Babiččino údolí

Vydejte se na výlet do malebného údolí řeky Úpy a poznejte místo, které popisuje spisovatelka Božena Němcová ve svém díle Babička.

Výlet doBabiččina údolízahájíme na Husově náměstí v České skalici.
(info – do České skalice se dostanete přímým vlakem z Prahy)

První zastávkou výletu bude Barunčina škola. Původní škola vznikla již roku 1300, avšak v roce 1639 byla vypálena Švédy. V současné době zde najdete expozici školství 19. století.

Kousek od školy najdeme zbytky Maloskalické tvrze a muzeum Boženy Němcové, kde si můžeme prohlédnout expozici o životě a díle teto spisovatelky.

Od muzea pokračujeme po červené turistické stezce do malebného Babiččina údolí, kterým protéká řeka Úpa. Údolí je národní přírodní i kulturní památkou a je tak vhodné ho navštívit jak v létě, tak i v zimě.

Po třech kilometrech údolím dojdeme k zámku Ratibořice, kde je možné vidět ne jen interiér zámku, ale také překrásná zahrada nebo skleník – – více o zámku se dočtete v samostatném blogu ⇒⇒ Zámek Ratibořice

Pár minut pěšky za zámkem najdeme Rudrův mlýn a pomník Babičky z vnoučaty. Pomník je zde od roku 1922 a zhotovil ho sochař Otto Gutfreund – podle návrhu architekta Pavla Janáka.

Staré bělidlo – je romantická chalupa, který byla postavena roku 1797.

Viktorčin splav – je známý díky dílu Boženy Němcové, jako místo kde hodila bláznivá Viktorka své dítě do vody a pak na toto místo chodila zpívat.

Od splavu se po 3,5 km procházce údolím dostaneme k Rýzmburskému altánu, který byl postaven na zbytcích hradu ze 14. století.

Kousek od altánu (po modré) najdeme novou turistickou atrakci, kterou je Rozhledna Žernov. Rozhledna zde stojí od roku 2014 a je vysoká 18 metrů. Vstup není zpoplatněn a z jejího vrcholu je krásný výhled na Babiččino údolí, vodní nádrž Rozkoš, Krkonoše a okolí.

Od rozhledny se pak vydáme na poslední část výletu a to k nádraží Starkoč. Trasa vede po nenáročné modré stezce až do obce Studnice, pak kousek po silnici až k nádraží Starkoč – kde náš výlet končí 🙁 (info – z nádraží se dostaneme přímým vlakem zpět do Prahy)

Detailní mapa (klikni):  https://mapy.cz/s/2Eo9x

Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet: 

  • jízdné celkem: (vlakem Praha – Starkoč – In25) –  zpáteční – 308,-
  • vstupné celkem: zámek Ratibořice (velký okruh – 120,-), Staré Bělidlo, Altán Rýzmburk, Rozhledna Žernov –  zdarma
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: výlet byl kombinován ještě s výletem: Zámek Ratibořice

Více informací najdete také zde:

Babiččino údolí

Zámek Ratibořice

Staré bělidlo

Rozhledna Žernov

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 🙂 
Těším se příště u dalšího výletu..

One Comment

  1. Pingback: Zámek Ratibořice – michalVyletak.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..