Babiččino údolí

Vydejte se na výlet do malebného údolí řeky Úpy a poznejte místo, které popisuje spisovatelka Božena Němcová ve svém díle Babička.

IMG_2995

Výlet do Babiččina údolí zahájíme na Husově náměstí v České skalici.
(info – do České skalice se dostanete přímým vlakem z Prahy)

První zastávkou výletu bude Barunčina škola. Původní škola vznikla již roku 1300, avšak v roce 1639 byla vypálena Švédy. V současné době zde najdete expozici školství 19. století.

IMG_2943

IMG_2947

Kousek od školy najdeme zbytky Maloskalické tvrze a muzeum Boženy Němcové, kde si můžeme prohlédnout expozici o životě a díle teto spisovatelky.

IMG_2950

IMG_2949

IMG_2953

Od muzea pokračujeme po červené turistické stezce do malebného Babiččina údolí, kterým protéká řeka Úpa. Údolí je národní přírodní i kulturní památkou a je tak vhodné ho navštívit jak v létě, tak i v zimě.

IMG_2942

Po třech kilometrech údolím dojdeme k zámku Ratibořice, kde je možné vidět ne jen interiér zámku, ale také překrásná zahrada nebo skleník – – více o zámku se dočtete v samostatném blogu ⇒⇒ Zámek Ratibořice

IMG_2992

Pár minut pěšky za zámkem najdeme Rudrův mlýn a pomník Babička s vnoučaty. Pomník je zde od roku 1922 a zhotovil ho sochař Otto Gutfreund – podle návrhu architekta Pavla Janáka.

IMG_2995

IMG_2999

Staré bělidlo – je romantická chalupa, který byla postavena roku 1797.

IMG_3000

IMG_2998

Viktorčin splav – je známý díky dílu Boženy Němcové, jako místo kde hodila bláznivá Viktorka své dítě do vody a pak na toto místo chodila zpívat.

IMG_3003

IMG_3005

IMG_3007

IMG_3006

IMG_3009

Od splavu se po 3,5 km procházce údolím dostaneme k Rýzmburskému altánu, který byl postaven na zbytcích hradu ze 14. století.

IMG_3011

IMG_3015

IMG_3017

Kousek od altánu (po modré) najdeme novou turistickou atrakci, kterou je Rozhledna Žernov. Rozhledna zde stojí od roku 2014 a je vysoká 18 metrů. Vstup není zpoplatněn a z jejího vrcholu je krásný výhled na Babiččino údolí, vodní nádrž Rozkoš, Krkonoše a okolí.

IMG_3028

IMG_3027

IMG_3022

IMG_3024

Od rozhledny se pak vydáme na poslední část výletu a to k nádraží Starkoč. Trasa vede po nenáročné modré stezce až do obce Studnice, pak kousek po silnici až k nádraží Starkoč – kde náš výlet končí 😦 (info – z nádraží se dostaneme přímým vlakem zpět do Prahy)

Detailní mapa (klikni):  https://mapy.cz/s/2Eo9x

mapy
Zdroj: Mapy.cz

Náklady na výlet: 

 • jízdné celkem: (vlakem Praha – Starkoč – In25) –  zpáteční – 308,-
 • vstupné celkem: zámek Ratibořice (velký okruh – 120,-), Staré Bělidlo, Altán Rýzmburk, Rozhledna Žernov –  zdarma
 • strava: jídlo a pití z domova
 • info: výlet byl kombinován ještě s výletem: Zámek Ratibořice

Více informací najdete také zde:

Babiččino údolí

Zámek Ratibořice

Staré bělidlo

Rozhledna Žernov

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 🙂 
Těším se příště u dalšího výletu..

Zaslal

Nejsem fotograf, ale miluji turistiku a cestování :-) Moc Vám všem děkuji za podporu..

7 komentářů: „Babiččino údolí

 1. Zdravím Michale. Jen v krátkosti Vám chci poděkovat za výborný příspěvek a nabídku na další výlet. Nejsem zdejší a tak až budu moc si sehnat ubytování určitě příjedeme na výlet. Jen jsem se chtěl zeptat zdali se tato cesta dá absolvovat s vozíkem pro postižené. Chápu že rozhledna určitěne, ale zdali se k ní třeba dostanu a po celé stezce. Děkuji Vám za laskavost a pochopení. Roman ŠAMPALIK.

  To se mi líbí

  1. Dobrý den Romane, celá trasa se na vozíčku bohužel určitě nedá 😦 Dle mého by byla v pohodě trasa Česká Skalice, Ratibořice, Zámek, Mlýn, Staré Bělidlo a Splav…jsou tam většinou dobré cesty (pevné) ale od mlýnu až ke splavu je to taková pevná/štěrková cesta. Od splavu k rozhledně, je to lesem a kopečky a to se nedá na vozíku podle mě… Přeji pěkný den 🙂

   To se mi líbí

   1. Zdravím Michale. Děkuji moc za podrobný popis. Zároveň děkuji za upřímnost a čas věnovaný tomuto tématu. Děkuji a s pozdravem Roman ŠAMPALIK.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s