Broumovské stěny – 1/2

Vyhlídky až za naše hranice, sklaní útvary, rokle. Broumovské stěny jsou tak trochu opomíjeny turisty a je to veliká škoda. Podívejte se na dřevěný kostelík v údolí a zdejší poutní místo na vrcholu.

Výlet začneme na Mírovém náměstí v Broumově (u zdejší kašny) a vydáme se 0,7 km po zelené turistické stezce k hřbitovnímu kostelíku.

Dřevěný kostel Panny Marie

najdeme na Broumovském hřbitově. Kostelík je jedna z nejstarších dochovaných dřevěných památek u nás i v Evropě, kdy první zmínka o něm je datována do roku 1383. Pozoruhodné na něm však není jen jeho stáří, ale i to jak byl postaven. Jedná se o jednolodní stavbu na kterou nebyl použit ani jeden hřebík. V interiéru najdeme bohatou výzdobu stropů a nebo 3 oltáře. V roce 2008 byl kostelík prohlášen za národní kulturní památku.

Zdroj: „Mapy.cz“

Detailní mapa (klikni):  https://mapy.cz/s/2Av2w

Od kostelíka (přes Broumovskou zástavbu) zamíříme k červené turistické stezce (tzv.Jiráskova cesta).
Po ní se vydáme 4,5 km nenáročnou procházkou až k Broumovským stěnám, kde u Kaple Panny Marie Hvězdy Jitřní, načerpáme sílu na 0,6 km strmý výšlap k vrcholu.

Chata Hvězdaje dřevěná turistická chata, který byla postavena ve švýcarském stylu roku 1856. V chatě je možné ubytování a nebo občerstvení (pokud nedorazíte v zavírací den – jako já :-(). Ze zdejší terasy je prý pak nádherný výhled do okolí.

Kaple Panny Marie Sněžné (Hvězda)

se nachází kousek od Chaty Hvězda a na rozdíl do ní zde stojí již od roku 1733. Je postavena z velkých pískovcových bloků a má tvar pěticípé hvězdy. Uvnitř je však kruhového tvaru, kde najdeme vybavení z druhé poloviny 19. století. Vrcholek je významným poutním místem, kde se v srpnu koná i tradiční hlavní pouť.

Ke kapli také patří 40 metrů dlouhá skalní terasa. Z níž je překrásný výhled do okolí Broumova a nebo až do Polska.

Náklady na výlet:

  • jízdné celkem: (vlakem Praha – Broumov – In25) –  zpáteční – 405,- (zpět ze stanice Žďár nad Metují)
  • vstupné celkem: Dřevěný kostelík (60,- pokud jste navštívili i Klášter Broumov – je vstup za 40,-)
  • strava: jídlo a pití z domova + (30,- limonáda ve stánku u Chaty Hvězda)
  • info: výlet ještě pokračuje  Broumovské stěny 2/2 a byl kombinován i s výletem Broumovský klášter

Více informací najdete také zde:

Broumovské stěny

Broumov

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu…