Broumovský klášter

V Broumovské kotlině najdeme klášter z první poloviny 14. století, který uchovává historickou knihovnu, unikátní kopii Turinského plátna a nebo rozsáhlou zahradu.

Klášter byl vybudován na místě původní tvrze v první polovině 14. století (počátkem roku 1322) spolu s původně gotickým kostelem zasvěceným sv. Vojtěchu. V době Husitských válek význam kláštera vzrostl. Po vypálení Břevnovského kláštera v Praze (roku 1420) se do Broumova ukryl tamější opat s několika řeholníky. Ti sebou přinesli mnoho cenných předmětů, knih a klenotů. Roku 1624 zde pak bylo zřízeno i klášterní gymnázium.

Za doby komunistů byly z kláštera všichni posláni pryč a v roce 1950 zde vznikl internační tábor pro řeholníky a následně i pro sestry z různých řádů. Ty zde žily až do roku 1968 v nelidských podmínkách. Poslední sestry dominikánky klášter opustili až roku 1990 a přesídlily do ženských klášterů na Moravě.

V roce 1936 se v knihovnách kláštera nacházelo dohromady až 45.000 svazků knih. V současné době už je jich zde zhruba jen 17.000. Najdeme zde díla z řad teologie, historie i filozofie.

Kostel svatého Vojtěcha zdobí na stropě fresky, které zachycují jeho život. Od výstavby kostela je zde umístěno 12 oltářů, kdy ten hlavní je dílem J.Brokoffa a M. V. Jäckela.

Klášterní zahrada byla založena v roce 1676, kdy v přední části byla vybudována jako terasová okrasná, za ní byla zahrada zelinářská a v zadní části byl park. V cca prostředku zahrady se nyní nachází dům Galerie, který v roce 2014 prošel spolu se zahradami nákladnou rekonstrukcí. Momentálně je zahrada veřejnosti volně přístupná a vstup do ní je zdarma.

V současné době již v klášteře nikdo nežije a opatství je řízeno z Prahy. Klášter je otevřen celoročně, sedm dní v týdnu a nabízí prohlídky jak tradiční, tak speciální.

Zdroj: „Mapy.cz“

Detailní mapa (klikni): https://mapy.cz/s/2yWy7

Náklady na výlet: 

  • jízdné celkem: (vlakem Praha – Broumov – In25) –  zpáteční – 405,- (zpět ze stanice Žďár nad Metují)
  • vstupné celkem: Klášter Broumov (okruh Život v Klášteře – 130,-)
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: výlet byl kombinován ještě s výletem do: Broumovské stěny 1/2 a Broumovské stěny 2/2

Více informací najdete také zde:

Klášter Broumov

Broumovsko

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu…