Výlet na Třeboňsko – 3. část

Projděte se okolo Zlaté stoky, nebo navštivte Jihočeské moře. To vše zažijete na Třeboňsku. V Kraji plném rybníků, umění, skvostných památek a bohaté historie.

Z Masarykova náměstí v Třeboni, vyrazíme po červené turistické stezce (za město) až k tzv. Mokrým loukám. Odtud pak pokračujeme cca pěti kilometrovou klidnou procházkou, okolo Zlaté stoky, až k největšímu rybníku u nás.

Rybník Rožmberk

byl vybudován v letech 1584 – 1590 Jakubem Krčínem z Jelčan. Hráz rybníka je 2340 metrů dlouhá a až 10 metrů vysoká. Jeho rozloha je impozantních 648 ha, s objemem 6,30 mil. m3. Proto není divu, že se mu také někdy přezdívá „Jihočeské moře“.

Rybník napájí řeka Lužnice a je primárně určen pro chov ryb, jako většina rybníků na Třeboňsku. Vždy na podzim, se zde koná velký výlov ryb a to samozřejmě nikdy neunikne velké spoustě zvědavců z celé České republiky. Od roku 1922 se pod hrází rybníka nachází malá vodní elektrárna o výkonu až 260 kW. Jedná se o unikát, protože u rybníku které jsou určené primárně na chov ryb, se podobná zařízení nestaví.

Po načerpání klidu u hráze rybníka, již nezbývá nic jiného než se vydat na nádraží Lužnice (kam se dostaneme po cyklistické stezce) a vyrazit vlakem zpět domů.
Musím za sebe říci, že výlet na Třeboňsko se mi velice líbil a byl jsem až překvapen co vše zde lze za jeden den vidět a zažít. Proto bych všem rád doporučil se sem někdy vydat 🙂

Zdroj: „Mapy.cz“

Detailní mapa (klikni):  https://mapy.cz/s/1P7u1

Náklady na výlet: 

  • jízdné celkem: (vlakem Praha – Třeboň lázně – In25) –  zpáteční – 312,- (zpět z nádrží Lužnice)
  • vstupné celkem: zámek Třeboň (okruh – Rožmberské renezanční interiéry – 120,-), Schwarzenberská hrobka (80,-), Vyhlídková věž Staré radnice (30,-)
  • strava: jídlo a pití z domova
  • info: výlet ještě pokračuje v blogu Třeboň a okolí 1/3 a Třeboň a okolí 2/3

Více informací najdete také na:

Rybník Rožmberk

Třeboňsko

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu…