Italské Benátky

Davy turistů, malebné kavárny, zapadlé romantické uličky a dotek historie snad na každém kroku – to vše jsou italské Benátky

Grand Canal a Bazilika Santa Maria della Salute

Benátky (italsky Venezia)

jsou romantickým městem na laguně v severoitalské oblasti Benátsko. Rozkládají se na 121 ostrovech se 170 kanály a 435 mostech, které toto staré město spojují. Žije zde přes 360 tisíc obyvatel, z toho však jen hrstka (asi 56 tisíc) žije v historické části na ostrovech. Větší část dává přednost životu na nedalekém pobřeží.

Benátské gondoly
Kostel San Samuele

Historie města je velice pestrá a je vidět úplně všude. Na průlomu 15. a 16. století procházelo město zlatou érou. Od Vídeňského kongresu z 9. června 1985 jsou součástí Habsburského císařství, který držel město ve svých rukách až do roku 1866. Poté se Benátky odtrhly a připojily k Italskému království. Stopy rakouských monarchů však ve městě nepřehlédnete.

Sloupy u náměstí San Marco
Benátské kanály
Benátské kanály
Benátky

Město se dělí do několika správních čtvrtí, kterými jsou: Cannaregio, Castello, Dorsoduro, San Polo, Santa Croce a San Marco, která je turisticky nejatraktivnější.

Bazilika San Giorgio Maggiore
Benátská laguna
Pohled od Baziliky Santa Maria della Salute

Dopravní tepnou města jeKanál Grande, dlouhý 4 km a široký skoro 70 m. Na jednom z jeho konců stojí železniční nádraží (Stazione Venezia Santa Lucia) a také autobusové nádraží (Piazzale Roma). Na opačné straně kanálu pak najdeme centrum města s náměstím svatého Marka. Přes Grand kanál se klenou jen čtyři mosty, z nichž nejstarší a nejznámější je Ponte di Rialto.

Pohled na Grand Canal z mostu Ponte di Rialto
Most Ponte di Rialto
Davy turistů na mostě Ponte di Rialto
Grand Canal
Grand Canal v Benátkách

Co by to bylo za Benátky bez gondol.Od roku 1562 jsou podle městského nařízení všechny v černé barvě. Projížďka s tímto tradičním dopravním prostředkem je sice romantická, přijde vás ale na nemalý peníz. Za jednu půlhodinu strávenou na dřevěné benátské ikoně zaplatíte bezmála 80 eur.

Benátské gondoly
Benátské gondoly
Benátská gondola

Památek je ve městě opravdu mnohoa je velmi těžké vybrat, které navštívíte. Abyste si ale mohli s klidným sdrdcem říct „Byl/a jsem v Benátkách“ nesmíte vynechat tyto:náměstí svatého Marka, Dóžecí palác, baziliku sv. Marka, chrám Santa Maria della Salute, most Rialto, most vzdechů, divadlo La Fenice, Correrovo muezum, baziliku dei Frari, loděnici a benátskou operu.

Bazilika Santa Maria della Salute
Kostel San Vidal
Náměstí San Marco
Bazilika svatého Marka
Bazilika svatého Marka v noci
Náměstí svatého Marka a Dóžecí palác v noci

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu….

4 komentáře

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..