Výlet z Českého Šternberka do Kácova

V létě jsem navštívil robustní a velmi dobře zachovalý hrad Český Šternberk, jeho hradební hladomoru, Posázaví i nedaleké městečko Kácov.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

paří mezi nejstarší české hrady postavené v gotickém slohu. Na levém břehu řeky Sázavy ho nechal v roce 1241 vystavět šlechtic Zdeslav z Divišova, který hrad pojmenoval podle rodového erbu – zlaté osmihroté hvězdy. Podle dobového zvyku (poněmčovat názvy) byl rod Divišovců přejmenován (Stern-hvězda, Berg-hora) na „páni ze Sternberga“.

Pohled na hrad od řeky Sázavy
Pohled na Hrad od autobusu

V 15. století změnil hrad majitele a jeho novým majitelem se stala větev Holických ze Šternberka.V restituci byl hrad roku 1992 vrácen potomkovi původních majitelů Zdeňku Sternbergovi.

Hrad
Pohled na hrad

Dnešní podoba hradu však prošla několika úpravami, v závislosti na jeho vlastnících. Středověký raně gotický hrad tak pocítil obranné i barokní přestavby. Na jižní straně vznikla předsunutá bašta, která měla za cíl chránit hrad. Tato část hradu byla také nazývána jako hladomorna. Hrad postupem času čekaly i značné modernizace a ve dvacátém století nabyl i vodovodu i ústředního topení.

Hradní nádvoří

Český Šternberk disponuje pouze jednou prohlídkovou trasou a tu zahájíte v nejstarší hradní místnosti – Rytířském sále. Následně navštívíte patnáct bohatě zařízených místností (např. salónky, knihovnu a velkou jídelnu).

Rytířský sál
Hrad Český Šternberk
Hladomorna

Jižní předsunutá bašta – Hladomorna

vznikla na přelomu 15. a 16. století jako součást důmyslného opevnění hradu. Z jižní strany je mohutná věž vytvarována do ostrého břitu a je obklopena velkou hradební zdí. V patře věže jsou důmyslně rozmístěny střílny a v podlaze najdeme otvor, který ústí do místnosti skladující potraviny a munici. Z věže se můžeme dostat po točitém schodišti i na horní plošinu, odkud je krásný výhled do okolí.

Hladomorna
Šnekové schodiště
Vyhlídková plošina
Výhled z hladomorny
Jižní předsunutá bašta

Opustíte-li prostory hladomorny, měli byste si najít chvilku i na procházku klidnou krajinou Posázaví, ke které vás vyzývá třináctikilometrová stezka do Kácova. Já šel po červené turistické stezce. Cestou je k vidění socha sv. Prokopa i Tichonický vodopád.

Turistická trasa z Českého Šternberka do Kácova (Zdroj: „Mapy.cz“)

Detailní mapa (klikni): https://mapy.cz/s/1ZM2o

Kácov

Malebný Městys ve Středočeském kraji, kterým protéká řeka Sázava. Zdejší dominantou je barokní zámek, který byl postaven na místě bývalé tvrze z 15. století. Vedle zámku najdeme také kostel Narození Panny Marie, sousoší Panny Marie a čtrnáct svatých pomocníků. Další krásou, kterou budou obdivovat zpravidla muži je pivovar, který zde stojí již od roku 1457.

Městys Kácov
Zámek Kácov
Mariánské sousoší (Kácov)
Kácov zámek

Po prohlídce městečka se již vydáme na vlakovou zastávku a „Posázavským pacifikem“ se vrátíme zpět směr Praha.

Náklady na výlet: 

  • jízdné celkem: vlakem Praha Hostivař – Kácov zastávka – (IN25 – zpáteční) – 163,-
  • vstupné celkem: prohlídka Hradu Český Šternberk (150,-), Hladomorna (byla zdarma), Zámek Kácov (pro veřejnost byl momentálně uzavřen)
  • strava: jídlo a pití z domova

Více informací najdete také zde:

Hrad Český Šternberk

Zámek Kácov

Pokud se vám můj blog líbí, budu rád za komentář, sdílení nebo i odběr 

Těším se příště u dalšího výletu….

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..